Produktywność indywidualnej osoby należy rozpatrywać holistycznie, jako efekt działania wielu czynników, m.in. kondycji fizycznej, aktualnego stanu emocjonalnego, posiadania wystarczających informacji do wykonania zadania czy narzędzi, takich jak sprawny komputer. Wymyśliłem prostą piramidę czynników produktywności, która może pomóc w podjęciu decyzji, na czym warto skupić się, aby podnieść swoją produktywność.
1. Ciało 🏋️♀️
Ciało jest naszym podstawowym narzędziem pracy, dlatego dbanie o jego kondycję jest kluczowe dla wydajności. Regularny ruch, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu to podstawa, która pozwoli Ci utrzymać wysoki poziom energii i skupienia.
Przykładowe techniki, strategie:
- Aktywność fizyczna
- Dieta
- Techniki oddechowe
- Sen
- Neotropy i suplementy
- Poprawa ergonomii miejsca pracy
2. Emocje 😊
Nasze emocje mają ogromny wpływ na naszą wydajność. Utrzymywanie pozytywnego nastawienia, zarządzanie stresem i rozwijanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami są niezbędne dla utrzymania wysokiej wydajności.
Przykładowe techniki, strategie:
- Zmiana nastawienia przez np. reframing znaczenia
- Wdrażanie filozofii np. stoickiej
- Techniki wdzięczności
3. Intelekt 🧠
Wiedza, informacje i doświadczenie są kluczowe dla naszej wydajności. Ciągłe uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie tych, które już posiadamy, pozwoli nam być bardziej efektywnymi i produktywnymi.
Przykładowe techniki, strategie:
- Analiza i przygotowanie planu przed działaniem
- Wcześniejszy research
- Przeładowanie kognitywne i odpuszczenie na jakiś czas. Po intensywnych próbach rozwiązywania problemu warto odpuścić na jakiś czas np. kilka dni. Zwykle po przerwie jesteśmy "wyresetowani" i szybko wpadamy na rozwiązanie
- Praca w deep worku i w stanie "flow"
- Notowanie i wyciąganie wniosków. Mocno polecam mój cykl na blogu o drugim mózgu: https://www.geekowojazer.pl/produktywnosc-dla-ludzi-wiedzy-system-zarzadzania-zyciem-wprowadzenie/
- Pisanie i mówienie
4. Duchowość 🌟
Intencje i cele są siłą napędową naszej wydajności. Określanie jasnych celów, utrzymanie zgodności z naszymi wartościami i dążenie do ich realizacji są kluczowe dla utrzymania motywacji i zadowolenia z pracy.
Przykładowe techniki i strategie:
- Poznawanie swojego "why", co Cię motywuje, co jest twoim długoterminowym celem. Inaczej wykonuje się "dupogodziny", a zupełnie inaczej pracuje się dla ideii.
- Jasność i klarowność celów osobistych, szczególnie tych dotyczących pracy.
- Znajomość swoich talentów Galloupa. Zrobiłem test i wziąłem konsultacje z trenerką, co mi pomogło w lepszym dobraniu ścieżki kariery i tego co robię.
- Prowadzenie dziennika z zapisami tego co udało się zrobić, co nie wyszło i dlaczego, czego się nauczyliśmy. Moją wersję dziennika opisałem w poście: https://www.geekowojazer.pl/daily-journal-dziennik-samorozwojowy/
- Wizualizacje celu
5. Narzędzia 🛠️
Odpowiednie narzędzia, takie jak sprzęt komputerowy, oprogramowanie do automatyzacji czy narzędzia AI, mogą znacznie zwiększyć naszą wydajność. Wybieranie narzędzi, które najlepiej pasują do naszych potrzeb i umiejętności, jest kluczowe dla maksymalizacji naszej produktywności.
Przykładowe narzędzia:
- Inwestycja w mocniejszego laptopa
- Zadbaj o ergonomię pracy, np. wygodniejszy fotel, myszkę i klawiaturę.
- Jeśli pracujesz na laptopie, warto zainwestować w drugi duży monitor. Ułatwia to znacząco pracę, bo widzisz dużo więcej, nie ma potrzeby przełączania się pomiędzy ekranami wirtualnymi czy samymi okienkami.
- Automatyzacja pracy, np. przez wdrożenie wirtualnego asystenta, scenariusze make.com
- Zatrudnienie asystenta personalnego, do ogarniania codziennych, uciążliwych i czasochłonnych czynności, takich jak zakupy, naprawa samochodu, kupowanie biletów, researche, odbieranie paczek, itd.
Przedstawilem model, aby zaprezentować moje podejście do rozwijania produktywności. Nie jest to rzeczywistość, tak jak mapa to nie terytorium 😉
Jakie są Twoje sprawdzone metody na zwiększenie produktywności? Jaki aspekt piramidy czynników produktywności jest dla Ciebie najważniejszy i dlaczego? Czy znasz może inne techniki, które można by dodać do tej listy? Daj mi znać w komentarzach!