#2 Cybernetyczny Żeglarz – sztuczna nie-inteligencja

Cybernetyczny Żeglarz – sztuczna nie-inteligencja

Cześć ✋,
Od ekspresów do kawy sterowanych przez AI do głęboko złożonych systemów analitycznych. Maszyny działają za nas i dla nas, ale czy są już w stanie „myśleć”? Między innymi o świadomości maszyn jest obecne wydanie newslettera.

Czym jest świadomość w kontekście „AI”?

Otwierasz FB – AI, otwierasz Twittera – AI, wszędzie AI. Sztuczna inteligencja jest już świadoma. Specjaliści przestrzegają: „nie dawajcie AI dostępu do internetu”! Za późno! Bing (gpt-4) na służbie Microsoftu przeszukuje internet, chat-gpt umożliwiał dostęp do internetu. Jesteśmy zgubieni!! Na pewno?

Lęk przed AI bierze się pośrednio z masy filmów Sci-fi jak Terminator, Odyseja Kosmiczna, Matrix itd., gdzie maszyny zyskują samoświadomość i postanawiają zniszczyć ludzkość. Bezpośrednio jest to lęk, że coś potężniejszego, silniejszego, szybszego zdecyduje, że nas nie potrzebuje i będzie to koniec panowania homo sapiens.

Powinniśmy dalej rozwijać technologie „AI”, której się boimy? Jakie powinniśmy postawić granice? Jakimi zasadami, normami etycznymi powinny posługiwać się narzędzia AI?

Osobiście uważam, że nie ma co się bać, że AI postanowi się nas pozbyć, z kilku powodów.

  • wierzę, że niedługo zostaną wypracowane metody zabezpieczania dostępów „AI” do krytycznych zasobów jak „sieć elektryczna”, „systemy rakietowe”.
  • Ktoś im musi dostarczać energię. Nie myślę o pomyśle z Matrixa, gdzie ludzie służą jako baterie maszynom. Pomysł ten nie ma sensu, bo ciało człowieka dostarcza energii elektrycznej tyle co ziemniak [1].
  • Ludzki mózg może im dostarczać potrzebnych nie-deterministycznych bodźców do rozwoju „intelektualnego”.
  • Obecny poziom AI to nie jest AI w sensie stricte. Modele LLM nie są świadome, a jedynie dobrze udają! Symulowanie nie jest tożsame z „rozumem”.
  • Bardziej obawiam się błędu w oprogramowaniu/sposobie „myślenia” AI niż o świadome intencje wyniszczenia ludzkości.

Aktualnie najmocniejsze modele LLM (językowe) dorównują intelektualnie 7-latkowi. Nie wiele, ale postęp następuje geometrycznie. Nie zdziwiłbym się, że rozwój narzędzi będzie wyglądał jak np. ewolucja komórek. Na początku mieliśmy wielkie cegły wymagające walizek z akumulatorem, z każdym rokiem było tylko lepiej. W pewnym momencie ludzkość osiągnęła szczyt ewolucji w postaci Noki 3310, a potem był tylko upadek 😉


*źródło: http://fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/WDK/27-filu.htm*

Chiński pokój – sztuka udawania

Chiński pokój - grafika
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ski_pok%C3%B3j

Chiński pokój jest myślowym eksperymentem zaproponowanym przez Johna Searle’a w odpowiedzi na argumenty dotyczące sztucznej inteligencji.

W skrócie, eksperyment polega na tym, że osoba w pokoju dostaje zestaw instrukcji w języku chińskim, które pozwalają jej odpowiadać na pytania w tym języku, mimo że nie rozumie znaczenia tych słów ani odpowiedzi. Jeśli otrzyma ona symbol X i później A, to według książki ma odpowiedzieć B i G. Osoby po drugiej stronie otrzymują „kompetentne” tłumaczenia.

Eksperyment myślowy „Chiński pokój” podważa pojęcie, że maszyna może „rozumieć” informacje w ludzkim tego słowa znaczeniu. To ważne narzędzie w debacie dotyczącej sztucznej inteligencji, ale ma też swoje wady:

  1. Nie definiuje tego, co oznacza „rozumieć”.
  2. Tłumacz w pokoju może nie rozumieć chińskiego, ale system jako pokój, książka symboli, tłumacz, interfejsy może być uważany za rozumiejący.
  3. Biologiczny chauwinizm – autor zakłada, że tylko istoty biologiczne są w stanie być „rozumne”.

Dla mnie kluczowym elementem eksperymentu jest postawienie pytań o to, czym jest rozum, świadomość, inteligencja.

To by było na tyle z części rozkmin bieżących. Zapraszam do najciekawszych znalezisk z internetów.

Jeśli podoba Ci się To co robię i chciałbyś polecić newsletter znajomemu, to możesz podesłać poniższy link:
https://preview.mailerlite.io/preview/497966/sites/93045218211792173/SguwSI


[1]: Bateria z ziemniaka jest w stanie wytworzyć około 0,7-8,2 mV, co jest zbliżone do potencjału elektrycznego człowieka. Maszyny z Matrixa musiałyby podłączyć szeregowo wiele tysięcy ludzi, aby zasilić serwer, co nie ma sensu. Co innego energia mechaniczna, jaką jest w stanie człowiek wygenerować. Przeciętny człowiek w stanie spoczynku wytwarza około 100 watów mocy. W ciągu kilku minut ludzie mogą wygodnie utrzymać 300-400 watów; a w przypadku bardzo krótkich wybuchów energii, takich jak sprint, niektórzy ludzie mogą wytwarzać ponad 2000 watów. Większość tej energii jest wymagana do ważnych zadań, takich jak pompowanie serca i napinanie mięśni, ale duża jej część jest marnowana, głównie jako ciepło. Niemal całą tę zmarnowaną energię można przechwycić i przekształcić w energię elektryczną. Lepiej byłoby zaprzęc tysiące ludzi do jeżdzenia na rowerach – podobnie jak w drugim odcinku serialu „Black Mirror” zatytułowanym „15 milionów.” (źródła: http://large.stanford.edu/courses/2014/ph240/labonta1/, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0051-0031/c/httpir_ptir_orgartykulypl121ir1212744pl.pdf)

Filozofia kognitywna

https://web.archive.org/web/20101111102709/http://www.is.umk.pl/~duch/Wyklady/Kog1/06-filk.htm
Wykład prof. Włodzisława Ducha w postaci tekstowo-obrazkowej dotyczący filozofii kognitywnej, poruszający tematy inteligencji i świadomości w kontekście maszyn. Bardzo polecam także resztę jego wykładów z kognitywistyki – część można znaleźć na https://www.is.umk.pl/~duch/Wyklady/index.html

Rutyna treningowa dla chcących przypakować, stracić wagę czy zmocnić się

https://www.reddit.com/r/bodyweightfitness/wiki/kb/recommended_routine/
Całkiem ciekawie rozpisany trening siłowy na Reddicie wraz z zasadami.

Muzeum legendarnych animacji i gier Flash

https://flashmuseum.org/
Flash martwy, Flash wiecznie żywy 😉
FlashMuseum to projekt archiwizujący gry i animacje flash oraz umożliwiający ich ponowne odtwarzanie w przeglądarce. Na tej stronie można znaleźć ponad 130 000 gier i animacji flash. Możesz tam znaleźć klasyki internetów jak „Happy Tree Friends”, „Punk o Matic”, „Meat Boy”.

Lista narzędzi AI

https://upondigital.notion.site/6bbf0bd078dd4eac8ff13188cf2d2d21?v=a7787aa4b5544aee9dc9cfa5d852bde5
Bardzo rozbudowana lista narzędzi AI do tworzenia grafiki, generowania stron, tekstu itd. itp.

Jak najbardziej udane startupy B2B wpadły na swój oryginalny pomysł

https://www.lennysnewsletter.com/p/how-the-most-successful-b2b-startups
„Pomysły są tanie, wykonanie jest wszystkim.”

Rzeczywista wartość pojawia się tylko wtedy, gdy pomysł jest skutecznie zrealizowany. Innymi słowy, pomysłów jest wiele, ale tylko nieliczne z nich przekształcają się w udane przedsięwzięcia, głównie dzięki ciężkiej pracy, doświadczeniu i umiejętnemu zarządzaniu.

Autor artykułu przeprowadził kilkanaście wywiadów z pracownikami i założycielami udanych startupów. Następnie świetnie przeanalizował modele biznesowe startupów i ich historie.

Wyzwania czekające twórców modeli językowych

https://huyenchip.com/2023/08/16/llm-research-open-challenges.html
Rynek AI super dynamicznie się rozwija, jeszcze nigdy wcześniej tylu ludzi nie pracowało z „AI” czy nad nią. Jest jeszcze masa wyzwań związanych z tą technologią.

Dlaczego skaner czy faks wymagającą tuszu do działania 🤯

https://arstechnica.com/gadgets/2023/08/the-printers-that-require-ink-to-scan-and-fax/
Zdarzyło Ci się, że Twój skaner w wielofunkcyjnej drukarce odmówił Ci współpracy? Artykuł tłumaczy dlaczego tak jest…

TimeGuessr – zgadnij gdzie i kiedy wykonano zdjęcie.

https://timeguessr.com/
OSINT-owa gra. Należy na podstawie zdjęcia zgadnąć, gdzie i kiedy mniej więcej zdjęcie wykonano. OSINT to tak zwany biały wywiad, polegający na rozpoznaniu z ogólnodostępnych źródeł, głównie internetowych, np. social media, wyszukiwarki obrazów, Google Maps itd.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments