🇲🇾 Niedoceniana Malezja

Cześć 👋

Tajlandia, Bali, Wietnam – te egzotyczne destynacje są zazwyczaj wymieniane przez cyfrowych nomadów. Choć te miejsca są fantastyczne, każde z nich ma swoje unikalne zalety i wady. Dzisiaj chciałbym Ci opowiedzieć o mniej popularnym, ale atrakcyjnym kraju na mapach nomadów – Malezji. 🇲🇾

Podczas mojej ostatniej podróży po Azji, nie przewidywałem, że spędzę tam prawie półtora miesiąca. Moim głównym celem było zobaczenie słynnych Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Kuala Lumpur oczarowało mnie. Pięknie położone na licznych wzgórzach, pełne bujnej zieleni – to miejsce to prawdziwa tropikalna metropolia. Przypomina mi nieco Rio De Janeiro – góry i lasy tropikalne. Dodatkowo, w porównaniu do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, jest niezwykle nowoczesne.

Internet 🌐

Moje doświadczenia z internetem były różne. Sieć mobilna działała bez zarzutu, wszędzie miałem dostęp do szybkiego LTE. Co do internetu stacjonarnego, w trzech miejscach, w których zatrzymaliśmy się, był stabilny. W jednym z miejsc noclegowych z Airbnb mieliśmy do czynienia z Wi-Fi na kartę SIM z małym limitem, który szybko się wyczerpał. W naszym colivingu mieliśmy stały dostęp do łącza 100Mb.

Ekonomia 💰

Malezyjski ringit jest prawie 1:1 z polską złotówką, co było miłą odmianą po skomplikowanych przeliczeniach walut w innych krajach ASEAN. Ponadto, angielski jest tu językiem urzędowym, obok ojczystego języka malezyjskiego. Ze wszystkich krajów Azji jak Indonezja. Tajlandia, Kambodża. Wietnam czy Japonia najłatwiej nam było się porozumiewać w Malezji.

Petronas Towers, Kuala Lumpur

Życie w Kuala Lumpur jest tańsze niż w Warszawie, z wyjątkiem niektórych produktów, takich jak nabiał czy żywność eko. Za kilkanaście złotych można zjeść obfity talerz chińskiego jedzenia. Komunikacja publiczna jest dobrze rozwinięta, a dla tych, którzy preferują e-hauling, jest kilka opcji do wyboru. Z powodu wysokich temperatur (odczuwalne > 40°C), głównie korzystaliśmy z Grab (azjatycki Uber).

Zauważyłem, że ceny towarów importowanych szczególnie suplementów, żywności były sporo niższe niż np. w Tajlandii. Elektronika jest sporo tańsza niż w Europie, ceny iPhonów czy Maków potrafią był ponad tysiąc złotych niższe.

Klimat ☀️

Kuala Lumpur to miejsce dla miłośników upalnego, tropikalnego klimatu. Dla nas to była największa wada, ponieważ odczuwalna temperatura za dnia przekraczała 40 stopni C. Dodatkowo, problemy z zatokami były częste m.in z powodu gwałtownych zmian temperatur – przechodzenie z gorącego powietrza na zewnątrz do chłodnych pomieszczeń sklepów, dodatkowo klimat wymuszał korzystanie z klimatyzacji w ciągu dnia i nocy.

Kultura 🕌

Malezja jest krajem o głębokich korzeniach islamskich, co możesz doświadczyć, słysząc poranne wezwania do modlitwy z meczetów. Poza tym, nie napotkałem żadnych niedogodności związanych z religią. Malezja jest też krajem o dużym bogactwie kulturowym, z trzema głównymi grupami etnicznymi: Malajami, Chińczykami i Hindusami. Podróżując po Kuala Lumpur, zauważysz, że niektóre dzielnice są zdominowane przez konkretną grupę etniczną. Na przykład, w Petaling Jaya, gdzie spędziliśmy większość czasu, dominują Chińczycy. Mocno polecam coworking & coliving – The Hatchery Place. Dobrze się nam tam pracowało, właściciele są bardzo przyjaźni,a społeczność colivingu jest zaangażowana. Smutno było wyjeżdżać stamtąd.
the hatchery place, zdjęcie

Malezja jest przyjazna ekspatom. Dzięki swojemu położeniu i historii bycia kolonią brytyjską, Malezja oferuje zachodnie standardy życia. Znajomość angielskiego jest bardzo powszechna. Pod tym kątem żyje się tam wygodniej niż np. w Wietnamie, czy w Tajlandii gdzie z angielskim jest bardzo różnie. Zazwyczaj tam się mówi na migi 😉

Co więcej, w Kuala Lumpur znajdziesz liczne społeczności ekspatriantów i cyfrowych nomadów, co może być ogromnym atutem.

Komunikacja 🚌

Komunikacja miejska w Kuala Lumpur działa sprawnie. Do dyspozycji są koleje miejskie, metro i nowoczesna flota autobusów. W kolejach płaci się za przejechaną odległość, co jest ekonomiczne. Za kilka stacji metra płaciłem zaledwie niecałe 2 złote za osobę.

Kuala Lumpur dysponuje również dwoma lotniskami – jednym lokalnym i jednym dużym międzynarodowym. Miasto jest ważnym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym, co sprawia, że bardzo łatwo stąd dostać się do Europy czy innych regionów Azji. To jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się spędzić w Kuala Lumpur więcej czasu – mieliśmy zaplanowany lot do Japonii i powrót do Europy.

Podsumowanie 🌟

Kuala Lumpur, z jego tropikalnym klimatem, kulturowym bogactwem, nowoczesnością i dogodnym położeniem, jest stosunkowo mało popularnym miastem dla cyfrowych nomadów. Jeśli szukasz miejsca z przyjaznym klimatem, dostępem do światowej klasy udogodnień i niezwykłymi doświadczeniami kulturowymi, to Malezja powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. 🌏✈️

Subscribe
Notify of
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
9 months ago

Bardzo ciekawe zdjęcia z Malezji. Aż chce się tam jechać. Zwłaszcza jak zima w Polsce 🙂